Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

Pred nami je posledná marcová nedeľa a s ňou aj tradičná (pre niekoho obľúbená, pre iného nie)  zmena pásmového (zimného) stredoeurópskeho času na „nový" (letný čas). Aj keď uvažujeme o letnom čase ako o „novom", v skutočnosti to celkom tak nie je. Hoci sa za autora myšlienky letného času považuje americký štátnik a vynálezca Benjamin Franklin, s prvým vážne mieneným nápadom jeho zavedenia prišiel v roku 1907 londýnsky staviteľ William Willett vo svojej eseji „The waste of daylight", čo môžeme preložiť ako „Mrhanie denným svetlom".

 

V praxi bol letný čas po prvýkrát zavedený počas 1. svetovej vojny. Ako prvé ho v roku 1916  zaviedlo Švédsko, po ňom Nemecko a ďalšie krajiny. Letný čas zaviedlo aj Rakúsko-Uhorsko, ktorého súčasťou sme boli my. Ten sa začínal  30. apríla a končil 1. októbra 1916.Ako ukázal ďalší vývoj, k letnému času sa štáty uchyľovali vždy, keď bola vojna alebo krajine hrozila krízová situácia. Tak tomu bolo počas 2. svetovej vojny, ale aj po nej. V dejinách bývalého Československa sa letný čas po prvýkrát zaviedol v roku 1979 po povestnej zimnej kalamite v januári tohto roka, ktorá doslova zmrazila celú krajinu. Aj keď v nasledujúcich rokoch sa pohroma takýchto rozmerov už nezopakovala, letný čas zostal v platnosti. Ako hlavný argument zavážila úspora elektrickej energie, ktorá je potrebná pri osvetlení pracovísk.

Po niekoľkých rokoch sa ustálilo pravidlo, že letný čas sa začínal vždy posledný marcový víkend (v noci zo soboty na nedeľu) a  končil posledný septembrový víkend (taktiež v noci zo soboty na nedeľu). Od roku 1996 sa letný čas ešte o mesiac predĺžil a trvá až do posledného októbrového víkendu, čo znamená, že trvá dlhšie než pôvodný pásmový čas, ktorý sme zvykli nazývať „zimným". Na tejto zmene sa dohodli členské krajiny Európskej únie a túto zmenu si ešte pred svojím vstupom do nej osvojila aj Slovenská republika.

Takže, milí spachtoši, „ranné vtáčatá" aj tí, ktorí nemáte problémy so spánkom. Nezabudnite, že  v nedeľu 28. maca o 2. hod. ráno sa na všetkých hodinách (či už ručičkových, alebo digitálnych) posúva čas o hodinu dopredu. Toto bude platiť až do 31. októbra tohto roka, kedy si v nedeľu ráno o 3. hod. opäť posunieme čas na našich hodinách, tentoraz však o hodinu dozadu.

Spracované podľa informácií internetovej wikipédie.

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám