Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

Budapest1V uplynulý štvrtok (3.6.) sa v Budapešti uskutočnila prezentácia konzorcia štyroch kráľovských miest z východného Slovenska - Bardejova, Kežmarku, Levoče a Starej Ľubovne, ktorá bola maďarskou premiérou podobnej prezentácie, aká sa nedávno konala v Prahe. (Písali sme o nej aj na našej webovej stránke.) Úvodná časť predstavenia konzorcia sa uskutočnila v kinosále Slovenského inštitútu, ktorý sídli na Rákócziho ulici v ôsmom budapeštianskom obvode.

Na úvod prezentácie všetkých prítomných privítal jeho riaditeľ Milan Kurucz a zástupkyňa Slovenskej agentúry cestovného ruchu (SACR) v Budapešti Soňa Jelínková. Po premietnutí filmového dokumentu o slovenských kráľovských mestách (SKM) sa  k prítomným hosťom prihovoril mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarskej republike Peter Weiss, ktorý prevzal záštitu nad touto prezentáciou.

 

Peter Weiss vo svojom príhovore vysoko ocenil aktivitu konzorcia SKM, ktoré (nehľadiac na vyhrotené  politické vzťahy medzi obidvomi krajinami) dokázalo pripraviť a zrealizovať toto podujatie. Naše štyri  východoslovenské „mestečká“ zároveň ukázali všetkým, že „dusná atmosféra“, ktorá dlhodobo pretrváva medzi politickými predstaviteľmi našich krajín, sa našťastie nie vždy odzrkadľuje na bežných vzťahoch medzi obyčajnými ľuďmi v Maďarsku alebo na Slovensku.

V slovenskej delegácii mali zastúpenie všetky štyri kráľovské mestá. Kežmarok, Levoču a Starú Ľubovňu reprezentovali ich primátori: Igor Šajtlava, Miroslav Vilkovský a Valent Jaržembovský. Primátori týchto miest vtedy ešte netušili, aká živelná pohroma, (týka sa to najmä Kežmarku a Starej Ľubovne) už o niekoľko hodín zasiahne ich mestá... Keďže naše mesto niečo podobné opakovane zažilo už v predchádzajúcich dňoch, na budapeštianskej prezentácii ho zastupovala trojčlenná delegácia, ktorú viedol prednosta mestského úradu Juraj Popjak.

V podvečerných hodinách bola v Slovenskom inštitúte slávnostne otvorená vernisáž výstavy fotografií slovenských kráľovských miest, ktoré nafotili manželia Igor a Mária Bobákovci. V priestoroch Slovenského inštitútu pozvaných hostí a širokú verejnosť privítal jeho riaditeľ Milan Kurucz. O dobrú náladu počas celej prezentácie sa postarala ľudová hudba z Levoče. Návštevníci Slovenského inštitútu mohli na záver ochutnať aj naše gastronomické špeciality.

Prezentácia konzorcia „Slovenských kráľovských miest“ v Budapešti (mimochodom „Slovenské kráľovské mestá“ sa po maďarsky povedia „A Szlovákiai Királyi Városok“) ukázala, že keď sa zo vzájomných vzťahov odstránia národnostné emócie, pseudohistorické legendy a územný resentiment, možno dospieť k porozumeniu, aj napriek jazykovej bariére a komplikovanej minulosti. To od nás očakáva kultúrna Európa a o to by sme sa mali usilovať najmä my sami, či už žijeme „pod Tatrami“ alebo „za Dunajom“.

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám