Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

Nespochybniteľnou pýchou Bardejova sú jeho kultúrno-historické pamiatky a centrálna mestská zóna, kam patrí aj Radničné námestie, ktoré je obkolesené starobylými meštianskymi domami, v ktorých už niekoľko rokov prebiehajú  cieľavedomé stavebné úpravy meniace najmä ich podkrovia na obývaný priestor. Toto úsilie samosprávy neostalo v uplynulých dňoch bez povšimnutia.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ocenilo 23. mája 2013 v Bratislave samosprávu Bardejova  za dlhoročné úsilie o rozvoj cenovo dostupného bývania pri príležitosti 15. výročia súťaže zvláštnou cenou a  diplomom za 3. miesto v súťaži za realizáciu súťažného návrhu „Obnova bytov v bytovom dome na Radničnom námestí 14“, ktorou sa v tomto objekte zrealizovali  3 nové bytové jednotky.

 Ocenenie bolo udelené za citlivý prístup k obnove historického objektu v pamiatkovej zóne a za kultivovanú úpravu takéhoto objektu v ťažiskovej polohe mesta. Projekt rátal predovšetkým so zvýšením úžitkového komfortu jestvujúcich priestorov zväčšením hygienických priestorov a rozšírením pôvodných dvojizbových bytov na štvorizbové.

 Pri obnove týchto bytov bola rešpektovaná aj požiadavka  na zachovanie pôvodných komínových telies, ktoré do značnej miery určovali možnosti dispozičných riešení. Úprava objektu bola zrealizovaná z tradičných stavebných materiálov, ktoré si nevyžadovali špeciálne technologické postupy.

Toto ocenenie sa dá vnímať aj ako potvrdenie správnosti zvoleného postupu reanimácie Radničného námestia. Meštianske domy sa tak stávajú nielen historickou pamiatkou ale aj plnohodnotným miestom pre život.

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám