Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

Po veselom, rušnom období začína „popolcovou stredou“ 40 - dňové pôstne  obdobie pred Veľkou nocou (nepočítajú sa do tohto obdobia nedele).

Názov "Popolcová streda" pochádza zo zvyku páliť palmy ( u nás bahniatka z Kvetnej nedele minulého roka).  Tento popol sa používa pri cirkevných obradoch v Popolcovú stredu, kedy veriaci sú označovaní týmto popolom na čelo na znamenie  sypania si popola na hlavu – pokánia pred Bohom.

Značenie popolom je obrad hovorený ,,Pamätaj človeče, že prach si a na prach sa obratíš." Popolcová streda predstavuje tiež pripomienku na koniec pozemského života. V období od popolcovej stredy kresťania podľa starých tradícií prežívajú čas odriekania, zamyslenia sa nad sebou a prípravou na slávenie Veľkej noci.

Termíny Veľkej noci sú nepravidelné a každý rok sa menia. Tento rok pripadla popolcová streda na 5. marec 2014 a následujúci rok na 18. 2. 2015.

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám