Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

lab.peteja

Pri príležitosti 100. výročia vydania poľského šlabikára pedagóga Mariana Falského, sa 9. novembra 2010 v priestoroch Mestskej knižnici vo Varšave uskutočnila vernisáž výstavy „Šlabikáre sveta“.

Výstava pozostávala z dvoch častí, prezentovala najstaršie poľské šlabikáre a výnimočnú zbierku šlabikárov nášho rodáka  Štefana Peteju z Bardejova.

Návštevníci mali jedinečnú príležitosť obhliadnuť okolo 300 šlabikárov z rôznych kútov sveta a školské potreby pre prváčikov, ktoré zberateľ Štefan Peteja zhromažďuje už od roku 1988.

Výstavu otvorila riaditeľka Múzea detskej knihy vo Varšave Ewa Gruda za prítomnosti autora výstavy Štefana Peteju, potomkov Mariana Falského, riaditeľky Slovenského inštitútu vo Varšave Heleny Jacošovej, predstaviteľa Pedagogického vydavateľstva, predstaviteľa Ministerstva školstva PR a autorky projektu knihovníčky a zberateľky šlabikárov Renaty Zaborskej.

 

Touto cestou sa chceme poďakovať p.Š.Petejovi, že aj takýmto spôsobom sa naše mesto dostáva do povedomia ľuďom v krajine, z ktorej turisti tvoria druhú najpočetnejšiu skupinu na Slovensku.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

09.11. 2010

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy

Wernisaż wystawy

„Elementarze świata” z kolekcji Štefana Peteji z Bardejova

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám