Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

ruzaMyšlienka oslavovať Medzinárodný deň žien vznikla na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani.

Dátum sviatku bol stanovený na 8.marec na počesť veľkého štrajku krajčírok z textilnej továrni v New Yorku v Amerike, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

V roku 1911 sa prvý krát konal MDŽ v  Rakúsku, Švajčiarsku a  Nemecku. O dva roky neskôr, v roku 1913 ho začali oslavovať  aj v cárskom Rusku.

Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade bol po roku 1917 pevne ustanovený 8.marec ako Medzinárodný deň žien.

V roku 1975 bol MDŽ oficiálne uznaný Organizáciou spojených národov a v roku 1921 sa konal tento sviatok po prvýkrát aj vo vtedajšej Československej republike odkedy nadobudol veľký rozmer aj u nás.

Určite sa zachovali spomienky  na roky minulé, keď ako malé deti v školách či škôlkach vyrábali rôzne darčeky k MDŽ a starší iste nezabudli na podnikové večierky „oslavy MDŽ“.


Dnes už MDŽ oslavovať nemusíme, ale môžeme, a to je veľký rozdiel.

 

Určite sa ženy potešia farebnej kytici kvetov a je to najmenej, čo sa dá pre ne urobiť a samozrejme fantázii sa medze nekladú.

Dnešný deň patrí všetkým ženám a vážení páni, skúste ich prekvapiť tak, aby to pocítili čo možno najnežnejším spôsobom.

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám