Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísané do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

fasiangy_2012Obdobie od Troch kráľov - od 6. januára, až do polnoci pred škaredou - Popolcovou stredou,  ktorá pripadne tento rok na 22. februára 2012 je nazývané – fašiangy. Potom nasleduje 40 - dňový pôst, ktorý trvá až do Veľkého piatka. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou.
Slovo "fašiangy" pochádza z nemčiny, ktoré sa vyvinulo zo slova vast-schant, čo bol  nápoj a okolo neho bol celý rituál - podával sa pred pôstom. Staršie, slovenské, dá sa povedať staroslovienske slovo je "mjasopust". V Čechách dodnes ostal masopust, ale je to to isté alebo niečo veľmi podobné ako fašiangy.
Fašiangy sú oslavy, radovánky pred pôstom. Z historických zdrojov vyplýva, že po období úžasného bujarého veselia nasledovala skromnosť, teda pôst.

Z hľadiska ľudovej línie zvykov a obyčajov sú fašiangové oslavy veľmi divoké. Je to najbujarejšie obdobie z celého roka. Sú to typické poslnovratové oslavy, kedy ľudia očakávali, že sa skončí zima a príde jar. Počas fašiangov sa na dedinách organizovali zabíjačky, zábavy a robievalo sa veľa svadieb.Ľudia sa obliekali do masiek, ktoré mali okrem zábavy aj ochranný význam a mali chrániť pred negatívnymi silami, zabezpečiť úrodný rok a plodnosť hospodárskych zvierat.

Samozrejme, čas fašiangov prežívali po svojom aj ľudia v mestách. Malo to inú líniu, vznikali maškarné bály alebo len bály a plesy. Tak je to aj v súčasnosti, kedy počas fašiangov je plesová sezóna.
Posledné tri dni boli najveselšie a zábavy vyvrcholili v utorok poslednou muzikou pred Popolcovou stredou. Fašiang sa končil pochovávaním basy - symbolickom pohrebe, kde  miestni občania v prestrojení za farára, organistu a kostolníka uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa plaču, smiechu a zábavy. Tradičným jedlom tohto obdobia bolo obradové pečivo - fánky, smažené šišky, slanina s klobásou a huspenina.

 

 

Prihláste sa na odber

Najblišie udalosti

30 apr 2024
19:00 - 21:00
OTVORENIE FONTÁN
01 máj 2024
14:00 - 21:00
MAJÁLES
23 feb 2024
08:00 - 17:00
Muzikál KUBO

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám