Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

oslobodenie_bj_201219. januára 2012 si pripomenieme 67. výročie oslobodenia Bardejova a celého bardejovského okresu. Mesto Bardejov už tradične pri tejto príležitosti pripravuje oslavy, ktoré budú aj tento rok pozostávať z viacerých častí.
Presne v deň výročia, vo štvrtok 19. januára o štrnástej hodine popoludní, si pamiatku padlých v oslobodzovacích bojoch druhej svetovej vojny, uctíme pri Pamätníku vďaky na Námestí SNP v Bardejove pietnym aktom kladenia vencov a pozdravnými posolstvami hostí, vrátane zástupcov zo susedného Poľska.
O pätnástej hodine popoludní v ten istý deň sa rovnako ako minulý rok začne v Základnej umeleckej škole Michala Vileca slávnosť udeľovania Ceny primátora mesta Bardejov, spojená s Koncertom vďaky. Tohtoročné ceny nielenže budú mať nových majiteľov, ale ich samotný vzhľad prešiel radikálnou zmenou.
Nový vizuál Ceny primátora je ďaleko hodnotnejší nielen po materiálnej stránke, ale aj po stránke umeleckej. Obsahuje prvok vyňatý z pamätnej tabule, venovanej Zápisu mesta Bardejov do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, ktorej autorom je domáci umelec Mikuláš Lovacký. Pamätnú plaketu v novej podobe primátor Bardejova, Boris Hanuščak, odovzdá jedenástim oceneným. Na akt udeľovania cien, počas ktorej bude nový vizuál Ceny primátora slávnostne predstavený, pozývame taktiež širokú verejnosť.
Zavŕšením osláv oslobodenia Bardejova bude už po tretí- krát rekonštrukcia oslobodzovacej bitky priamo na Radničnom námestí, určená rovnako všetkým Bardejovčanom a fanúšikom vojenskej histórie. Bojová fikcia v podaní Klubu vojenskej histórie Čapajev sa uskutoční v sobotu 21. januára o trinástej hodine popoludní. Stretnutie dvoch nepriateľských armád aj tentoraz sľubuje autentický a vierohodný zážitok pripomenutia dejín z 19. januára 1945. Záštitu nad týmto podujatím prevzal Vojenský historický ústav za podpory bardejovského primátora

 

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám