Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

pochod_solidarity_201215. mája 2012, v utorok  pri príležitosti 70. výročia deportácie Židov z Bardejova, budú preživší kráčať po tej istej ceste, ktorá viedla na železničnú stanicu v Bardejove, ktorou viedli deportovaných.

Po siedmich desaťročiach si pripomenú tragické výročie a uctia si pamiatku svojich rodín, priateľov a blízkych spoluobyvateľov, ktorí neprežili.

Pochod začne o 10. hodine na bardejovskej železničnej stanici spomienkovou modtlitbou za zomrelých Židov z Bardejova. Následne bude sprievod kráčať po  ulici Dlhý rad až do Židovského suburbia a v starej synagóge si účastníci pochodu prezrú zvláštnu výstavu o tragickom osude bardejovskej židovskej komunity, zapália sviečku za obete holokaustu a navštívia miesto budúceho Pamätníka obetí holokaustu.

Poobede prijme židovských obyvateľov, ktorí sa vrátili do Bardejova, ich rodiny a pozvaných hostí,  primátor mesta. Program vyvrcholí o 15. 30 hod. verejným stretnutím  na Radničnom námestí.

Podujatie sa ukutoční za podpory Bardejovského výboru na ochranu židovského dedičstva a Komisie vlády Spojených štátov amerických na ochranu amerického kultúrneho dedičstva v zahraničí.

V roku 1942 v meste Bardejov žilo približne 9 000 obyvateľov a Židia tvorili takmer jednu tretinu.  Počas májových dní 15. – 17. 5. 1942 bolo deportovaných 2 464 Židov z Bardejova a okolia, z toho 2 180 z mesta. Boli sústredení v Bardejove a museli peši kráčať na železničnú stanicu, kde boli naložení do dobytčích vagónov a transportovaní do koncentračných táborov, plynových komôr a giet v Poľsku, v ktorých zahynulo najviac deportovaných osôb. Zo všetkých deportovaných Židov z Bardejova zahynulo 90 %.

Pdf_32

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám