Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

21_august_196821. august – deň, kedy si pripomenieme tohto roku už 43. výročie vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy bez Rumunska do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a NDR sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa stiahli až v roku 1991.

Noc, ktorá násilne stíhačkami, tankami, obrnenými transportérmi, húfnicami a guľometmi ukončila tzv. Pražskú jar.  Najdlhšiu jar v našich dejinách, ktorá trvala od začiatku januára až do horúcej augustovej noci.

 

Na invázii, ktorej cieľom bolo potlačiť obrodný proces v Československu, sa zúčastnilo vyše pol milióna vojakov s množstvom zbraní a munície, okrem iného so 6.300 tankami a vyše 800 lietadlami. Bola to najväčšia vojenská operácia v Európe od čias 2. svetovej vojny.

Časť okupantských armád, najmä poľské, maďarské a bulharské vosjká odišli z nášho územia v priebehu niekoľkých týždňov, ale väčšia časť sovietskych vojsk odišla až v polovici 80-tych rokov a niektoré jednotky až po tzv. Nežnej revolúcii. Posledné skupiny sovietskych okupantov odišli až po donútení v roku 1991.

Nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v spoločnosti boli okupáciou zmarené a nastúpila politika normalizácie.


Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov. V súvislosti s pozvaním sovietskych vojsk do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však zatiaľ nebol potrestaný.


© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám