Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

Príprava na 662. ročník historického a 42. ročník novodobého Bardejovského jarmoku pokračuje v zmysle schváleného Technicko-organizačného zabezpečenia. Slávnostné otvorenie Bardejovského jarmoku sa uskutoční dňa 22. augusta 2013 o 16.00 hodine na Radničnom námestí.

         Počet predajcov prihlásených na jarmok sa v súčasnosti ustálil na 430. Dominovať budú stánky so spotrebným

tovarom a potravinami na ploche  2 700 m2(348 subjektov), 72 stánkov s občerstvením zaberie 1 100 m2 a zábavné zariadenia bude prevádzkovať 10 subjektov s cca 80 atrakciami na ploche 4 800 m2. Predajná plocha zahŕňa ul. Dlhý rad, časti ulíc Jiráskova, Partizánska, Komenského, Kellerova, Mlynská, Námestie SNP, Hviezdoslavova, Poštová a Radničné námestie. 

        S jarmokom sú tradične úzko späté aj viaceré sprievodné podujatia. Dva dni pred začatím jarmoku začína Odborná konferencia venovaná problematike mestských pamiatkových centier Bardkontakt 2013 s medzinárodnou účasťou. Ide v poradí už o 21. ročník  celoslovenskej konferencie, ktorej hlavnou témou bude „MEŠTIANSKY DOM – OCHRANA A OBNOVA“. Cieľom konferencie je na vedeckej úrovni prehodnotiť doterajší prístup k ochrane a obnove meštianskych domov, metodické postupy, aplikáciu pamiatkových výskumov v praxi a predstaviť úspešné realizácie obnovy, ako i poukázať na nevhodné riešenia. 

        V Športovej hale MIER bude prebiehať kontraktačno-predajná výstava BARDKONTAKT 2013 (otvorenie  dňa 22.8.2013 o 10.00 hod.) a v Poľsko-slovenskom dome bude počas jarmočných dní umiestnená Okresná výstava ovocia a zeleniny záhradkárov okresu Bardejov (otvorenie dňa 22.8.2013 o 11.00 hod.). Na Radničnom námestí nebude chýbať bohatý kultúrny program. Počas štyroch dní vystúpia folklórne súbory, hudobné kapely z oblasti popmusic a ďalšie umelecké telesá zo Slovenska i zahraničia. V piatok (23.8.2013 o 15.00 hod.) sa začína 15. ročník rockového festivalu BARDROCK 2013, ktorý potrvá do polnoci. Medzi vrcholy hudobného programu jarmočnej soboty (24.8.2013 o 20.00 hod.) by malo patriť spoločné vystúpenie Petra Lipu a Petra Cmoríka – Dvojgeneračný koncert. Poľsko-slovenský dom ponúka aj prehliadku strašidelnej pivnice. Zopakujeme si úspešný zraz motorkárov z Poľskej republiky. Dňa 24.8.2013 medzi 12.00 – 14.00 hod.  očakávame na Radničnom námestí približne 500 účastníkov tejto akcie s motorkami.   

        V dňoch  22.8. až 24.8.2013 sa na parkovisku pred Športovou halou MIER uskutoční tradičná výstava automobilov – Autosalón 2013.  V dňoch  22.8. až 25.8.2013 sa na Radničnom námestí uskutoční prezentácia ľudovoumeleckých remesiel s ukážkami výroby – Ulička remesiel. Očakávame v nej približne 60 predajných stánkov so zameraním na drevené úžitkové predmety, keramiku, drevené hračky, vyrezávané obrazy, košikárstvo, drôtené výrobky, výrobu sviečok z včelieho vosku, medovnikárstvo, výrobky z kože, patchwork - batikované textílie, drevené dekorácie, šperky, tkané koberce, prírodné mydlá atď. 

        Organizátori Bardejovského jarmoku robia všetko preto, aby sa jeho ďalší ročník zaradil medzi tie najúspešnejšie a aby si jeho návštevníci odniesli z trojnásobne najkrajšieho mesta na Slovensku len tie najpríjemnejšie spomienky.

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám