Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

Teší nás, že Vám môžeme prostredníctvom web stránky predstaviť Mesto Bardejov, poskytnúť nevyhnutné informácie o živote mesta a funkciách mestskej samosprávy.

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Zobraziť celý článok »

Aktuality

28. októbra 1918 bola vyhlásená nezávislosť prvej Česko-Slovenskej republiky, ktorú vyhlásil Národný výbor v Prahe. Bol to víťazný deň pre všetkých Čechov a Slovákov. Ukončil sa národnooslobodzovací boj spod maďarskej nadvlády. Tento samostatný štát fungoval s prestávkou v čase druhej svetovej vojny až do konca roka 1992,

kedy sa rozpadol a vznikle dve samostatné republiky a to Česká republika a Slovenská republika.

Vznik Československa bol  významným historickým medzníkom v štátnom vývoji Slovákov a Čechov.

30. októbra 1918 v Turčianskom Svätom Martine účastníci deklaračného zhromaždenia, ktoré zvolal politik a advokát Matúš Dula, prijali Deklaráciu slovenského národa, známu aj pod názvom Martinská deklarácia.

Tento deň - 30. október - sa od roku 1993 na Slovensku slávi ako pamätný deň podľa zákona Národnej rady (NR) SR o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch a v znení neskorších predpisov. Výnimočne v roku 2018 bol tento  deň  jednorazovým štátnym sviatkom.

 

 

Zverejnila: Ing. Elena Volčkovová, 2018-10-30,09:15, elena.volckovova@bardejov.sk

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám