Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

stefan petejaZnámy  zberateľ šlabikárov  z viacerých kútov sveta – bardejovčan Štefan Peteja vystavuje svoje zbierky vo Viedni v počte vyše 650 šlabikárov, ktoré zozbieral s pomocou zastupiteľstiev SR, veľvyslancov, Slovákov žijúcich v zahraničí a ďalších priateľov a nadšencov.

Väčšiu časť zbierky tvoria slovenské šlabikáre z rôznych období, ale dostupné sú aj šlabikáre v arabčine, čínštine, japončine, ruštine, gréčtine, v Braillovom písme pre zrakovo postihnuté deti, v cyrilike a mnoho ďalších.

Najstarším šlabikárom je unikátne dielo pochádzajúce z roku 1574, ktoré bolo vydané v Prostejove. 

Na podujatí sa zúčastnil aj spisovateľ, básnik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek, akademický maliar, ilustrátor, známy slovenský výtvarník Miroslav Cipár, ktorí pripravujú nový slovenský šlabikár a výstavu otvoril vnuk zberateľa Matúš Drotár.

 Zbierka zaujala početných záujemcov, medzi ktorými bolo mnoho detí, študentov a zástupcov rakúskych vydavateľstiev. O kultúrny program sa postaral detský folklórny súbor Matičiarik z Nových Zámkov, ktorý vystupuje pod vedením Jany Garajovej. Výstava pre verejnosť potrvá už len do konca týždňa.

 

stefan peteja vien

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám