Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

„Šiesty október je dátumom, ktorý by mal byť v našej pamäti navždy zapísaný: šiesteho októbra 1944 za začala bojová ofenzíva, ktorá viedla k priamemu oslobodzovaniu  Československa“.

Aj takéto slová zazneli v utorok 6.10.2020 z úst primátora Bardejova Borisa Hanuščaka, ktorý sa spolu s predsedom Obl. výboru SZPB v Bardejove Artemom Feckom a svojimi spolupracovníkmi zúčastnil pietneho aktu položenia venca k podnožiu pamätníka na Námestí SNP. Zúčastnení zvolili takýto spôsob pripomenutia si týchto historických udalostí, pretože pandémia COVID-19 a vyhlásený núdzový stav viedli k zrušeniu oficiálnych osláv Karpatsko-duklianskej operácie na Dukle a vo Svidníku. Ani tieto skutočnosti však nič nemenia a nezmenili na fakte, že predstavitelia samosprávy a SZPB si každoročne uctievajú pamiatku hrdinov Dukly – že to tohto roku kvôli známym okolnostiam bolo v Bardejove je o to cennejšie.

Bardejovský Pamätník SNP je pietnym miestom, ktoré si zasluhuje pozornosť práve preto, že pripomína hrôzy II. svetovej vojny, ale pripomína aj hrdinstvo padlých i preživších a je mementom, aby sa nič podobné v budúcnosti nestalo.

Toto memento je dôležité aj v týchto pohnutých dňoch: nielen kvôli pandémii koronavírusu, ale aj kvôli (možno až pričastému) „ohýbaniu“ historických faktov...         

DSC_7582.JPG

Zverejnil: Marek Duleba, 2020-10-06, 13:13  marek.duleba@bardejov.sk 

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám