Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Den_narcisovV uplynulý piatok (16. apríla) sa na Slovensku uskutočnil ďalší ročník „Dňa narcisov“, ktorý je dobrovoľnou finančnou zbierkou na pomoc ľuďom s onkologickým ochorením. Vyhlasovateľom zbierky bola aj tento rok Liga proti rakovine LPR), ktorá ju v rámci republiky zorganizovala už po štrnástykrát. Len o dva roky menej sa do kampane „Dňa narcisov“ zapája bardejovská pobočka LPR, a to prostredníctvom dvoch klubov - Klubu Venuša, ktorý má 52 členiek, (prevážne žien po operácií prsníka)

a Onkoklubu, v ktorom sa stretávajú  muži aj ženy po vážnych zákrokoch na gastrointestinálnom trakte, tzv. stomici. Tento klub má 25 členov. Vedúcim bardejovskej pobočky Ligy je onkológ MUDr. Jozef Chovanec. Pri organizovaní „Dňa narcisov“ v Bardejove už od začiatku výdatne pomáhajú žiaci a študenti bardejovských základných, stredných  i niektorých materských škôl, ako aj mestská samospráva. Preto aj patronát, resp. „gestorkou“ zbierky bola i tento rok p. Anna Hanuščaková, manželka primátora mesta.

 

V uplynulý piatok sme tak mohli v uliciach mestách stretnúť početné trojčlenné skupinky študentov (spolu ich bolo okolo 250), ktorí s označením akcie a pokladničkami oslovovali náhodných okoloidúcich či by nemohli prispieť do zbierky. Potešiteľným faktom bolo to, že aj napriek zložitej sociálnej situácii v akej sa ocitli mnohí Bardejovčania, viacerí neváhali a sami bez požiadania prispeli do pokladničky nejakým tým eurom. Okrem zakúpenia si živého, resp. symbolického narcisu v podobe odznaku, do dnešného dňa bolo (a ešte niekoľko hodín aj bude) možné zaslať SMS-správu v hodnote 1 eura na číslo 848. Kto sa nechce ponáhľať, ten môže venovať svoj príspevok kedykoľvek priamo na účet zbierky, ktorého číslo si možno nájsť na internete alebo zistiť v niektorej pobočke LPR.

Keďže s organizovaním rôznych zbierok (žiaľ aj s pseudohumanitným poslaním) máme na Slovensku aj neblahé skúsenosti, zaujímali sme sa na čo sa použije vyzbieraná finančná suma. Ako nám povedala Mgr. Helena Kuzmišinová, ktorá je predsedníčkou bardejovského Klubu Venuša, všetky prostriedky sa odvádzajú na ústredie Ligy do Bratislavy. Generálna rada LPR potom spätne každoročne prerozdeľuje vyzbieranú čiastku, a to takým spôsobom, že polovica peňazí, ktorá sa v príslušnom regióne vyzbiera sa vracia tam a druhá polovica zostáva v centrále. Tie, ktoré zostávajú v Bratislave sa investujú do vedecko-výskumných programov, ale aj na rekondičné pobyty, sociálne programy či psychologické poradenstvo pre svojich členov. Čo sa týka čiastky, ktorá sa vracia do Bardejova, z nej sa hradia nevyhnutné náklady na prevádzkovanie rehabilitačno-relaxačnej miestnosti, ktorá je zároveň aj miestom pre neformálne spoločenské stretávanie sa  členov pobočky Ligy.. Tá má sídlo v podkrovných priestoroch v budove na Radničnom námestí č. 21. Okrem toho sa organizujú aj rekondičné pobyty najmä do Vysokých Tatier, ku ktorým by mali tento rok pribudnúť Vyšné Ružbachy a kúpele vo Vyhniach.

Pokiaľ ide o konkrétnu čiastku, ktorú sa počas tohtoročného „Dňa narcisov“ podarilo v Bardejove vyzbierať, podľa informácií p. Kuzmišinovej to bolo 9 578, 88 eur, čo v starej slovenskej mene predstavuje  po zaokrúhlení 288 570 Sk.

 

Najblišie udalosti

25 júl 2024
10:00 - 14:00
REGRUTAČNÁ SKUPINA PREŠOV V ULICIACH MESTA BARDEJOV
18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám