Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Veterani1V uplynulú sobotu sme privítali v Bardejove účastníkov 8. ročníka medzinárodného stretnutia historických vozidiel „Cassovia Retro 2010“, ktoré sa počas víkendu konalo v Košiciach. Približne dve desiatky starších i mladších automobilových veteránov (medzi nimi aj jeden motocykel) doputovalo do Bardejova, aby si na Radničnom námestí zriadilo improvizovaný „autosalón“. Napriek tomu, že sme v Bardejove v minulosti mohli vidieť  početnejšie zastúpenie automobilových „deduškov“, aj teraz bolo na čo sa pozerať.

Okrem klasických značiek československej výroby z 50 až 80. rokov minulého storočia, akou je napríklad Tatraplán, Škoda Spartak či Felícia alebo kedysi „prominentna“ Tatra 603 a Tatra 613, mohli návštevníci obdivovať  aj niekoľko športových „žíhadiel“ talianskej značky Alfa Romeo, amerického Pontiacu či britského MG. Práve jeden automobil značky MG bol zrejme najstarším účastníkom, aký do Bardejove v uplynulú sobotu prišiel. (Neskôr sme zistili, že to  bol ten istý „červený krásavec“, ktorý je zachytený  na zábere k príspevku z piatka 7. mája.). Samozrejme, že nechýbal ani nemecký wolksvagen „chrobák“, niekoľko talianskych Fiatok sovietsky Moskvič či Mercedes. Úsmevy na tvárach, ale aj záujem okoloidúcich vyvolával Velorex, na ktorom jazdil Josef Abrhám v komédii „Vrchni prchni“. Aj keď je konštrukcia tejto motorovej trojkolky kovová, „karoséria“ (ak vôbec možno v tomto prípade hovoriť o karosérii) je z koženky, takže zrejme budú pravdivé slová Josefa Abrháma, ktorý vo filme  ako falošný vrchný čašník Dalibor Vrána hovorí, že ak jeho velorex narazí do iného automobilu, toto vozidlo nepoškodí, ale vyleští...

 

Majitelia automobilov, z ktorých niektoré (ako sme si po prečítaní  letáčikov všimli) boli na predaj, umožnili záujemcom nazrieť aj pod kapoty svojich motorových tátošov. Kto sa chcel o vozidlách dozvedieť niečo viac mohol sa porozprávať buď priamo s nimi alebo si vypočuť výklad Miroslava Kollára, jedného z organizátorov podujatia, ktorý sa spolu s moderátorom  Jurajom Bochňom pristavil takmer pri každom veteránovi.

Po asi poldruha hodine ich návštevy v Bardejove sa potom celá kolóna vrátane sprievodných vozidiel, a za trúbenia klaksónov na rozlúčku, vybrala smerom na Svidník a Duklu, kde už na nich čakal ďalší program.

Bardejovskú časť tohto automobilového „retropodujatia“ pripravilo Mesto Bardejov prostredníctvom oddelenia kultúry mestského úradu.

 

Najblišie udalosti

21 jún 2024
10:00 - 22:00
Rolandové hry 2024

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám