Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Chebe-_VesmrEšte necelé dva týždne majú Bardejovčania a návštevníci nášho mesta možnosť pozrieť si výstavu nezvyčajných fotografií Miroslava Chebeňa z Ružomberka, ktorá je inštalovaná vo výstavnej sieni oddelenia kultúry mestského úradu na Radničnom námestí 21.  Pre tých, ktorí sa trochu viac venujú fotografickej tvorbe alebo aspoň sledujú jej dianie, nie je meno tohto autora z Liptova neznáme.

Ak chceme širšej verejnosti aspoň v krátkosti Miroslava Chebeňa (narod. v roku 1938) predstaviť, môžeme začať tým, že tento autor (pôvodným vzdelaním chemický inžinier) sa s fotografiou bližšie „zoznámil“ v roku 1971 na svojich turistických potulkách. Vážnejšie sa  začal fotografiou a fotografovaniu venovať v rokoch 1972 - 1973, kedy svojim cyklom záberov na tému „Variácie“ zvíťazil na okresnej súťaži vo fotografickej tvorbe. O vysokej úrovni cyklu svedčí skutočnosť, že so svojimi „Variáciami“, ktoré priebežne dopĺňal, sa v roku 1982 dostal až na medzinárodný salón Puyalup Washington Northwest International Exhibiton of Photography v Spojených štátov amerických. Spoza „veľkej mláky“ si vtedy doniesol Cenu Výboru poroty, ktorá je udeľovaná fotografiám s najvyšším počtom získaných bodov od všetkých porotcov. Samozrejme, že  úspechov a ocenení, ktoré Miroslav Chebeň počas svojho života dosiahol je mnoho. Okrem medailí, čestných uznaní a diplomov z domácich súťaží akou je „Strom života“ či celonárodná súťaž „Amfo a Diafoto“, spomeňme aspoň ocenenia z fotografických salónov a výstav z brazílskeho Sao Paula, talianskej Gorizie, španielskej Zaragozy, chorvátskeho Záhrebu, rumunského Tirgu Mureš, českého Liberca či moravského Vsetína.

 

Do života Miroslava Chebeňa však vážna zasiahlo  ťažké ochorenie.  Pred trinástimi rokmi ho krátko za sebou postihli dve náhle cievne mozgové príhody, ktoré zasiahli všetky štyri končatiny, ako aj centrum reči. Následkom týchto príhod je trvalá imobilita s diagnózou kvadruparézy. Napriek tomu, že už naďalej nedokázal udržať v rukách fotoaparát, stále v ňom bola veľká túžba aspoň nejakým spôsobom pokračovať v umeleckej fotografii. Napriek tomu, že súčasné vymoženosti digitálnych médií sú pod paľbou častokrát oprávnenej kritiky (vznik závislosti či vytrácanie sa priameho kontaktu človeka s človekom) sú prípady, kedy táto technika dáva človeku novú šancu pre svoje uplatnenie. Veľkým pomocníkom pre Miroslava Chebeňa sa stal práve počítač a kvalitné  grafické programy, ktoré po ich zvládnutí umožňujú človeku vytvoriť z bežných fotografií zábery so snovými, takmer až surrealistickými motívmi. To je aj prípad Miroslava Chebeňa, ktorý staršie negatívy a diapozitívy zo svojho bohatého archívu  pomocou počítača pretvára na nové snímky v podobe pripomínajúcej  „virtuálnu realitu“.

Na výstave v Bardejove sa predstavuje výberom farebných a v menšej miere aj čiernobielych záberov  zo „snových“ cyklov o kvetoch, o stromoch a o vesmíre. Každý z týchto cyklov „útočí“ na fantáziu a predstavivosť diváka. Je to dané nielen spôsobom   spracovania námetu a kompozície snímky, ale aj  použitím výrazných kontrastných farieb a netradičných tvarov. Zatiaľ čo napríklad zábery kvetov otvárajú človekovi pohľad do neznámeho sveta, ktorý máme doslova pod nohami, kde aj tá najobyčajnejšia hlávka odkvitnutej púpavy sa stáva zvláštnou planétou, vesmírny cyklus zase akoby odkrýval rovnako tajomný a pritom ešte viac vzdialený svet, ktorý sa nachádza v nesmiernych končinách svetelných rokov. Tieto zábery v mnohom pripomínajú skutočné zábery galaxií aké prináša Hubbleov vesmírny teleskop, ktorý sa už niekoľko rokov nachádza na obežnej dráhe Zeme. Ak si k týmto snovým predstavám o „farebnom vesmíre“ predstavíme rovnako „kozmicky“ znejúcu hudbu Jeana Michela Jarrého, ilúzia fanstastičnosti je dokonalá.

 

Súčasťou výstavy fotografií Miroslava Chebeňa je výstava plastík slovenského autora Rastislava Mikloška. Tento rodák z  Košíc žije v súčasnosti v Prahe, kde pôsobí ako producent a projektant divadelných dekorácií. Obidve výstavy si môžete pozrieť každý pracovný deň až do konca mája.

Najblišie udalosti

25 júl 2024
10:00 - 14:00
REGRUTAČNÁ SKUPINA PREŠOV V ULICIACH MESTA BARDEJOV
18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám