Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Oroszlavka2Najhoršie obavy z vývoja počasia sa potvrdili. Po ďalšom celonočnom a mimoriadne výdatnom daždi, ktorý s menšími prestávkami pokračoval až do neskorého popoludnia, dnes ráno  (okolo 9. hod.) zasiahla mesto Bardejov mohutná  povodňová vlna. Na rozdiel od veľkej vody z utorka či minulotýždňovej štvrtkovej povodne ju tentoraz priniesla rieka Topľa, ktorej nedokázali odolať ani nachystané vrecia s pieskom. Rozvodnený vodný živel zaplavil v podstate všetky ulice, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti vodného toku, od Štefánikovej ulice na západe mesta až po Gróner na jeho východnom okraji.

Vyliatím vody do týchto lokalít samozrejme došlo aj k zaplaveniu rodinných domov, priemyselných podnikov, športových areálov, školských či sociálnych zariadení. Vzhľadom na stále sa zhoršujúcu povodňovú situáciu tak bolo potrebné evakuovať Základnú školu a Materskú školu Pod Vinbargom, Základnú školu Bartolomeja Krpelca, Domov dôchodcov na Toplianskej ulici a Materskú školu na Nábrežnej ulici.

 

O výške vody, ktorá sa dnes ráno vyliala v meste svedčí aj to, že okrem takmer kompletne zaplavenej Kutuzovovej a Toplianskej ulice, voda zalievala aj Nábrežnú a Kúpeľnú ulicu a na protiľahlom brehu aj časť ulice Pod Vinbargom. Rovnako bolo zatopené len pred rokom otvorené nové obchodné centrum, na Duklianskej ulici, ako aj areál bývalej Snahy a kruhová križovatka v jeho bezprostrednej blízkosti.

Dnes dopoludnia bola situácia naozaj veľmi zlá. Okrem vytrvalého dažďa, atmosféru ešte viac zdramatizovalo časté húkanie sirén policajných a hasičských vozidiel, ktoré s odbitím 10. hod. doplnilo aj bitie kostolných zvonov viacerých chrámov, ktoré akoby chceli rozohnať ťažké dažďové mračná. Vzhľadom nato, že z bezpečnostných dôvodov bol uzavretý vstup na most, ktorý ponad Topľu vedie z ulice Pod Vinbargom na Kelerovu ulicu, všetok dopravný nápor sa sústredil na Dukliansku ulicu, ktorej premávku usmerňoval regulovčíci. Aj v iných častiach mesta, najmä na veľkých križovatkách, premávku dočasne riadili príslušníci dopravnej polície.

Po 10. hod. začala hladina Tople kulminovať a poobede už bolo badať jej viditeľný pokles.  Ako náhle sa rieka ako-tak vrátila do svojho koryta, začali sa práce na odstraňovaní následkov tejto povodne, ktorá podľa predbežných odhadov bola najväčšou v meste za posledných sto rokov. Príslušníci hasičského a záchranného zboru spolu s dobrovoľnými hasičmi z mesta, ale aj okolitých dedín začali vypúšťať vodu zo zaplavených pivníc domov, garáží či iných poškodených objektov. Samozrejme, že celú predchádzajúcu noc i počas dnešného dňa pracovala mestská povodňová komisia, ktorú musel opätovne zvolať primátor mesta Boris Hanuščak. Podobne ako to bolo v uplynulých dňoch, aj dnes sa začali vykonávať všetky nevyhnutné práce, ktoré sú potrebné, aby sa eliminovali následky povodne. Okrem navážania lomového kameňa na spevnenie brehov, ktoré dostali opäť poriadne zabrať, sa bude aj počas víkendu pokračovať v odčerpávaní vody zo zatopených objektov. Rovnako sa pristúpi  k hygienickým a dezinfekčným opatreniam, keďže už teraz sa začína šíriť zo zasiahnutých lokalít typický postpovodňový zápach bahna a rôznych nečistôt, ktoré priniesla so sebou voda.

Terajšia situácia znamená aj veľkú fyzickú, ale najmä psychickú záťaž na ľudí. Sami sme sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že niektorí ľudia sa rozplakali, iní len tak užasnuto stáli, ďalší neustále telefonovali, akoby ani nechceli veriť tomu čo vidia. A pritom to neboli len obyvatelia postihnutých ulíc. Ako to v takýchto situáciách býva zvykom, objavili sa aj „zaručené správy“ o prvých (rozumej bardejovských) obetiach záplav alebo, že na mesto „sa valí“ ďalšia povodňová vlna. Je pochopiteľné, že vo vypätých situáciách, pri ktorých je ohrozené zdravie, život či majetok ľudí, človek často podlieha emóciám, má sklony k prehnaným reakciám, najmä k panike. Netreba sa však tomu poddať. Čo sa stalo, to už nezmeníme. Dôležité je dívať sa dopredu, avšak nie priveľmi. Najlepšie je myslieť na úlohy, ktoré na nás čakajú v najbližších minútach a hodinách, a až po tom, (keď ich viac či menej úspešne zvládneme) myslieť nato, čo bude o týždeň alebo o mesiac. Inú možnosť človek nemá, ak chce takúto situáciu zvládnuť bez dlhotrvajúcich následkov na svojom telesnom či duševnom zdraví.

 

Ako dôvetok na záver uvádzame, že kvôli vážnej povodňovej situácii a nepriaznivému počasiu boli zrušené dnešné Hry rytiera Rolanda, ktoré sa mali konať na Radničnom námestí.    

 

Najblišie udalosti

18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám