Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Budapest1V uplynulý štvrtok (3.6.) sa v Budapešti uskutočnila prezentácia konzorcia štyroch kráľovských miest z východného Slovenska - Bardejova, Kežmarku, Levoče a Starej Ľubovne, ktorá bola maďarskou premiérou podobnej prezentácie, aká sa nedávno konala v Prahe. (Písali sme o nej aj na našej webovej stránke.) Úvodná časť predstavenia konzorcia sa uskutočnila v kinosále Slovenského inštitútu, ktorý sídli na Rákócziho ulici v ôsmom budapeštianskom obvode.

Na úvod prezentácie všetkých prítomných privítal jeho riaditeľ Milan Kurucz a zástupkyňa Slovenskej agentúry cestovného ruchu (SACR) v Budapešti Soňa Jelínková. Po premietnutí filmového dokumentu o slovenských kráľovských mestách (SKM) sa  k prítomným hosťom prihovoril mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarskej republike Peter Weiss, ktorý prevzal záštitu nad touto prezentáciou.

 

Peter Weiss vo svojom príhovore vysoko ocenil aktivitu konzorcia SKM, ktoré (nehľadiac na vyhrotené  politické vzťahy medzi obidvomi krajinami) dokázalo pripraviť a zrealizovať toto podujatie. Naše štyri  východoslovenské „mestečká“ zároveň ukázali všetkým, že „dusná atmosféra“, ktorá dlhodobo pretrváva medzi politickými predstaviteľmi našich krajín, sa našťastie nie vždy odzrkadľuje na bežných vzťahoch medzi obyčajnými ľuďmi v Maďarsku alebo na Slovensku.

V slovenskej delegácii mali zastúpenie všetky štyri kráľovské mestá. Kežmarok, Levoču a Starú Ľubovňu reprezentovali ich primátori: Igor Šajtlava, Miroslav Vilkovský a Valent Jaržembovský. Primátori týchto miest vtedy ešte netušili, aká živelná pohroma, (týka sa to najmä Kežmarku a Starej Ľubovne) už o niekoľko hodín zasiahne ich mestá... Keďže naše mesto niečo podobné opakovane zažilo už v predchádzajúcich dňoch, na budapeštianskej prezentácii ho zastupovala trojčlenná delegácia, ktorú viedol prednosta mestského úradu Juraj Popjak.

V podvečerných hodinách bola v Slovenskom inštitúte slávnostne otvorená vernisáž výstavy fotografií slovenských kráľovských miest, ktoré nafotili manželia Igor a Mária Bobákovci. V priestoroch Slovenského inštitútu pozvaných hostí a širokú verejnosť privítal jeho riaditeľ Milan Kurucz. O dobrú náladu počas celej prezentácie sa postarala ľudová hudba z Levoče. Návštevníci Slovenského inštitútu mohli na záver ochutnať aj naše gastronomické špeciality.

Prezentácia konzorcia „Slovenských kráľovských miest“ v Budapešti (mimochodom „Slovenské kráľovské mestá“ sa po maďarsky povedia „A Szlovákiai Királyi Városok“) ukázala, že keď sa zo vzájomných vzťahov odstránia národnostné emócie, pseudohistorické legendy a územný resentiment, možno dospieť k porozumeniu, aj napriek jazykovej bariére a komplikovanej minulosti. To od nás očakáva kultúrna Európa a o to by sme sa mali usilovať najmä my sami, či už žijeme „pod Tatrami“ alebo „za Dunajom“.

Najblišie udalosti

18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám