Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

Budapest1V uplynulý štvrtok (3.6.) sa v Budapešti uskutočnila prezentácia konzorcia štyroch kráľovských miest z východného Slovenska - Bardejova, Kežmarku, Levoče a Starej Ľubovne, ktorá bola maďarskou premiérou podobnej prezentácie, aká sa nedávno konala v Prahe. (Písali sme o nej aj na našej webovej stránke.) Úvodná časť predstavenia konzorcia sa uskutočnila v kinosále Slovenského inštitútu, ktorý sídli na Rákócziho ulici v ôsmom budapeštianskom obvode.

Na úvod prezentácie všetkých prítomných privítal jeho riaditeľ Milan Kurucz a zástupkyňa Slovenskej agentúry cestovného ruchu (SACR) v Budapešti Soňa Jelínková. Po premietnutí filmového dokumentu o slovenských kráľovských mestách (SKM) sa  k prítomným hosťom prihovoril mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarskej republike Peter Weiss, ktorý prevzal záštitu nad touto prezentáciou.

 

Peter Weiss vo svojom príhovore vysoko ocenil aktivitu konzorcia SKM, ktoré (nehľadiac na vyhrotené  politické vzťahy medzi obidvomi krajinami) dokázalo pripraviť a zrealizovať toto podujatie. Naše štyri  východoslovenské „mestečká“ zároveň ukázali všetkým, že „dusná atmosféra“, ktorá dlhodobo pretrváva medzi politickými predstaviteľmi našich krajín, sa našťastie nie vždy odzrkadľuje na bežných vzťahoch medzi obyčajnými ľuďmi v Maďarsku alebo na Slovensku.

V slovenskej delegácii mali zastúpenie všetky štyri kráľovské mestá. Kežmarok, Levoču a Starú Ľubovňu reprezentovali ich primátori: Igor Šajtlava, Miroslav Vilkovský a Valent Jaržembovský. Primátori týchto miest vtedy ešte netušili, aká živelná pohroma, (týka sa to najmä Kežmarku a Starej Ľubovne) už o niekoľko hodín zasiahne ich mestá... Keďže naše mesto niečo podobné opakovane zažilo už v predchádzajúcich dňoch, na budapeštianskej prezentácii ho zastupovala trojčlenná delegácia, ktorú viedol prednosta mestského úradu Juraj Popjak.

V podvečerných hodinách bola v Slovenskom inštitúte slávnostne otvorená vernisáž výstavy fotografií slovenských kráľovských miest, ktoré nafotili manželia Igor a Mária Bobákovci. V priestoroch Slovenského inštitútu pozvaných hostí a širokú verejnosť privítal jeho riaditeľ Milan Kurucz. O dobrú náladu počas celej prezentácie sa postarala ľudová hudba z Levoče. Návštevníci Slovenského inštitútu mohli na záver ochutnať aj naše gastronomické špeciality.

Prezentácia konzorcia „Slovenských kráľovských miest“ v Budapešti (mimochodom „Slovenské kráľovské mestá“ sa po maďarsky povedia „A Szlovákiai Királyi Városok“) ukázala, že keď sa zo vzájomných vzťahov odstránia národnostné emócie, pseudohistorické legendy a územný resentiment, možno dospieť k porozumeniu, aj napriek jazykovej bariére a komplikovanej minulosti. To od nás očakáva kultúrna Európa a o to by sme sa mali usilovať najmä my sami, či už žijeme „pod Tatrami“ alebo „za Dunajom“.

Najblišie udalosti

06 aug 2022
21:00 - 23:30
BAŽANT KINEMATOGRAF
28 jún 2022
20:00 - 23:00
XXX.ORGANOVÉ DNI J. GREŠÁKA
10 júl 2022
19:00 - 21:00
KULTÚRNE LETO BÉLU KÉLERA

 

sms informacie

 

ukrajina

 

norske fondy

 

interreg

 

partnerske mesta

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturny mesacnik

 

kultura

 

covidTEL

 

kulturaAPP

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám