Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

plagat_wtd27. september je na celom svete vyhlásený za SVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU. Aj v našom meste si tento deň pripomenieme význam cestovného ruchu a to prostredníctvom   2 mestských turisticko-informačných kancelárii  (TIK) nachádzajúcich sa v Bardejove na Radničnom námestí a v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré okrem iného budú mať v tento deň 10 % zľavy na nákup suvenírov. Návštevníkom, ktorí zavítajú do TIK, bude poskytnutý „balíček“ propagačných materiálov, z ktorých sa budú mať možnosť bližšie oboznámiť s možnosťami kultúrneho, športovo-turistického a spoločenského vyžitia v našom meste.

Do tejto akcie sa zapojilo  aj Šarišské múzeum, ktoré v tento deň poskytne návštevníkom ich  expozícií, nachádzajúcich sa v starobylej radnici na RN a v skanzene v Bardejovských Kúpeľoch 50 % zľavu na vstupnom. V priestoroch výstavných siení odd. kultúry a Kultúrneho a turistického centra Bardejov(slovensko-poľský dom) budú mať návštevníci možnosť zhliadnuť počas celého dňa zaujímavé výstavy a prehliadky. Návštevníci nášho mesta, ktorí sa budú chcieť ubytovať v našom meste, budú mať v tento deň v ubytovacom zariadení  - Hotel Bardejov 20 % zľavu na ubytovaní. Bližšie informácie o ďalších možnostiach využitia tohto dňa  Vám ochotne poskytnú zamestnanci TIK.

 

PREČO PRÁVE TENTO DEŇ ?

Valné zhromaždenie Svetovej organizácie cestovného ruchu (World Tourism Organization - UNWTO) na svojom III. zasadnutí v roku 1979 v Španielsku rozhodol ustanoviť práve 27.september  za Svetový deň cestovného ruchu.

Načasovanie osláv Svetového dňa cestovného ruchu je symbolické aj z toho dôvodu, že sa koná v čase, keď sa končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a zároveň sa začína na južnej zemskej pologuli. Hlavným zmyslom tohto dňa  je vyzdvihnutie cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych a ekonomických hodnôt a jeho prínosu pre celkový rozvoj a prosperitu spoločnosti.

Na zasadnutí Svetovej organizácie cestovného ruchu v Istanbule sa v októbri roku 1997 rozhodlo Valné zhromaždenie vymenovať hostiteľské krajiny každý rok, aby táto konala ako partnerská organizácia k oslave Svetového dňa cestovného ruchu. Hostiteľskou krajinou oficiálne osláv pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu je pre rok 2010 Čína.

 

Vážení návštevníci,

Slovensko je krajinou ležiacou v strede Európy, ktorá  je známa  nielen krásnou prírodou, ale aj významnými historickými pamiatkami. Mesto Bardejov, o ktorom prvá písomná zmienka pochádza z roku 1241 a jeho historické jadro spolu s komplexom židovského suburbia bolo v roku 2000  zapísané do  Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Navštívte naše mesto, ktoré je perlou horného Šariša, zoznámte sa s históriou i súčasnosťou,  využite ponuky k  návšteve kultúrnych a spoločenských zariadení a podujatí, nevynechajte múzeá a výstavné siene, pešiu prehliadku najzachovalejšieho fortifikačného systému na Slovensku.

Neodmysliteľnou a neoddeliteľnou súčasťou mesta Bardejov sú Bardejovské Kúpele, ktoré patria medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné miesta na Slovensku. Skutočným a najvzácnejším bohatstvom týchto kúpeľov sú vzácne  zdroje prírodných  liečivých minerálnych vôd, ktoré sú základom komplexnej kúpeľnej liečby. Nenechajte si ujsť aj prehliadku jedinečného múzea ľudovej  architektúry - skanzenu, kde je možné zhliadnuť klenoty ľudového umenia  východného Slovenska, najmä regiónu Horného Šariša.

V širšom okolí Bardejova si na svoje prídu aj milovníci a obdivovatelia drevenej sakrálnej architektúry. V regióne Bardejov sa nachádza 7 zachovalých a funkčných kostolíkov  a 2 drevené kostolíky sú umiestnené v už spomínanom skanzene. V obci Hervartov sa nachádza kostol, ktorý bol potvrdený aj zápisom do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Návštevníci nášho mesta, ktorí obdivujú krásy  prírody a zrúcanín hradov, si prídu na svoje ak navštívia Zborovský hrad,  ktorý sa vyníma  nad obcou Zborov 10 km severne od Bardejova. Hrad z polovice 13. storočia plnil v minulosti funkciu "strážcu" cesty do Poľska.  Nachádzajú sa tu tiež vojenské cintoríny a pamätníky z I. a II. sv. vojny.

Po potulkách  našim  mestom a jeho okolia  Vám odporúčame navštíviť reštaurácie a kaviarne, kde si  určite pochutnáte na špecialitách tradičnej  šarišskej  kuchyne.

Pozývame Vás na návštevu nášho mesta a jeho okolia. Tešíme sa na Vás.


Najblišie udalosti

25 júl 2024
10:00 - 14:00
REGRUTAČNÁ SKUPINA PREŠOV V ULICIACH MESTA BARDEJOV
18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám