Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

dsc04629V uplynulý štvrtok (4.11.) sa v Krakove uskutočnila už v poradí tretia prezentácia konzorcia štyroch kráľovských miest z východného Slovenska - Bardejova, Kežmarku, Levoče a Starej Ľubovne, zameraná na krajiny V4. Touto prezentáciou sa uzavrel tohoročný cieľ “SKM”, ktorý mal za úlohu ešte viac spropagovať a zviditeľniť naše historické mestá v okolitých krajinách zoskupených v tzv. V 4.

Krakovská prezentácia sa odohrávala v popoludňajších hodinách v Jagelonskej knižnici, ktorá sídli v bezprostrednej  blízkosti historického centra mesta na Mickiewiczovej ul. 22, pod záštitou generálneho konzula SR v Krakove, Mareka Lisánskeho.

 

 

Prezentácia “SKM” sa predstavila v rámci Slovenskej kultúrnej jesene 2010, ktorú pripravil samotný  generálny konzulát v Krakove a podľa vyjadrenia konzulátu, patrí k jedným z vrcholov  festivalu.

Naše mesto na krakovskej prezentácii  zastupovala trojčlenná delegácia, ktorú viedol prednosta Mestského úradu Juraj Popjak.

Na otvorení  sa zúčastnili významní  hostia:

-   generálny konzul Spojených štátov amerických - pán Allen Greenberg
-   generálny konzul Ukrajiny - pán Maksymenko Witalij
-   generálny konzul Nemeckej spolkovej republiky - pán Heinz Peters
-   riaditeľ Jagelonskej knižnice - pán Zdzisław Pietrzyk
-   riaditeľ Národnej knižnice vo Varšave - dr Tomasz Makowski
-   predseda Spolku Slovákov v Poľsku - prof. Jozef Čongva.

Program samotnej prezentácie “SKM” pozostával z otvorenia vernisáže výstavy fotografií našich štyroch miest od autorov manželov Bobákovcov vo vstupných priestoroch knižnice a nasledoval premietnutím DVD našich kráľovských miest v priestoroch kinosály Jagelonskej knižnice.

Otvorenie výstavy 4. novembra a celú prezentáciu uvádzal a moderoval samotný generálny konzul, ktorý v ďalšom programe predstavil autorov  dvoch historických publikácií venovaných slovensko - poľským vzťahom, ktoré pripravili v súčasnosti najvýznamnejší odborníci na túto problematiku. Prof. S. Sroka z Jagelonskej univerzity v Krakove predstavil novú publikáciu venovanú vzťahom Bardejova a Malopoľska a Doc. M. Homza z UK v Bratislave unikátny slovenský preklad Poľsko-uhorskej kroniky.

Počas celej prezentácie  prítomní pozvaní hostia, ale aj široká odborná i laická verejnosť mala možnosť popri prehliadke výstavy, odniesť si domov aj propagačný materiál Slovenských kráľovských miest v poľskej mutácii a ochutnať špeciality slovenskej kuchyne.

Samotná výstava fotografií “SKM” v Jagelonskej knižnici v Krakove potrvá do polovičky decembra.

 

dsc04593 dsc04605

 

 

Najblišie udalosti

12 máj 2024
17:00 - 21:00
DEŇ MATIEK

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám