Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
lab.peteja

Pri príležitosti 100. výročia vydania poľského šlabikára pedagóga Mariana Falského, sa 9. novembra 2010 v priestoroch Mestskej knižnici vo Varšave uskutočnila vernisáž výstavy „Šlabikáre sveta“.

Výstava pozostávala z dvoch častí, prezentovala najstaršie poľské šlabikáre a výnimočnú zbierku šlabikárov nášho rodáka  Štefana Peteju z Bardejova.

Návštevníci mali jedinečnú príležitosť obhliadnuť okolo 300 šlabikárov z rôznych kútov sveta a školské potreby pre prváčikov, ktoré zberateľ Štefan Peteja zhromažďuje už od roku 1988.

Výstavu otvorila riaditeľka Múzea detskej knihy vo Varšave Ewa Gruda za prítomnosti autora výstavy Štefana Peteju, potomkov Mariana Falského, riaditeľky Slovenského inštitútu vo Varšave Heleny Jacošovej, predstaviteľa Pedagogického vydavateľstva, predstaviteľa Ministerstva školstva PR a autorky projektu knihovníčky a zberateľky šlabikárov Renaty Zaborskej.

 

Touto cestou sa chceme poďakovať p.Š.Petejovi, že aj takýmto spôsobom sa naše mesto dostáva do povedomia ľuďom v krajine, z ktorej turisti tvoria druhú najpočetnejšiu skupinu na Slovensku.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

09.11. 2010

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy

Wernisaż wystawy

„Elementarze świata” z kolekcji Štefana Peteji z Bardejova

Najblišie udalosti

27 sep 2022
19:00 - 21:00
PONTES - 22. Medzinárodný festival
04 okt 2022
17:00 - 22:00
NESKORO VEČER
06 okt 2022
08:00 - 17:00
SYNAPSIE

 

sms informacie

 

ukrajina

 

norske fondy

 

interreg

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám