Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

vlajky_sk_plAk povieme, že poľsko-slovenské vzťahy v lete kvitnú, tak ich kvetmi myslíme spoločné aktivity, ktorých je aj napriek nepriaznivému počasiu najviac práve v období leta. Poľsko-slovenský dom predstavuje poľskú kultúru v rôznych formách a tak má samozrejme aj v tomto období  pre turistov aj domácich v ponuke stále niečo zaujímavé.

Koncom júla sa zúčastnilo na maliarskom plenéri  v Bardejove 12 umelcov zo Združenia milovníkov pekných umení z Nowego Saczu. V krátkych prestávkach medzi dažďom ste ich mohli stretnúť v uličkách historického centra. Svojimi prácami sa prezentovali poplénerovou minivýstavou  inštalovanou vo vstupných priestoroch Poľsko-slovenského domu počas vernisáže vo výstavnej sieni, kde sa 1. augusta uskutočnila vernisáž spoločnej výstavy rezbára Adama Gancarskiego a maliara Leszka Zygmunta. Rozmerné plošné drevorezby a olejomaľby týchto dvoch umelcov pochádzajúcich z Muszyna a Krynice  si môžu návštevníci prezrieť do 23.augusta.

Perličkou medzi letnými aktivitami Poľsko-slovenského domu je  výstava v dome Polonii na Hlavnom námestí v Krakove, kde sa piati bardejovskí umelci sa svojou spoločnou výstavou prezentujú od 4.do 27.augusta .  Výstavu slávnostne otvoril zástupca riaditeľa Kráľovského zámku Wawel – pán Jerzy T. Petrus spolu s riaditeľom Poľsko-slovenského domu – Ing. Marcelom Tribusom. Po nich sa slova ujal vedúci odd. kultúry Ing. Martin Choma, ktorý zároveň zablahoželal akad.sochárovi Martinovi Kutnému k životnému jubileu. Okrem množstva poľských hostí sa v početnom zastúpení zúčastnili Bardejovčania, ktorí si  pri príležitosti  tejto významnej udalosti prišli podporiť "svojich", za čo im patrí veľká vďaka.

Akademický sochár Martin Kutný predstavil poľskému publiku svoje obrazy a sochy z kameňa, dreva, sadry a epoxidu.  Aby návštevníci výstavy získali ucelený prehľad o jeho tvorbe, doplnil výstavu vybraných 5 panelov prezentujúcich jeho najznámejšie reštaurátorské projekty na Slovensku. Celá výstava takýchto panelov  pod názvom Rest-Art , sa už tešila obdivu poľských milovníkov umenia a histórie pred dvoma rokmi, keď bola inštalovaná v Poľsko-slovenskom dome Dušana Jurkoviča v Gorliciach.  Bardejovčania už čoskoro budú môcť obdivovať jeho najnovšie diela na jubilejnej výstave pri príležitosti jeho 50. narodenín, ktorú otvoria v Šarišskom múzeu na jeseň tohto roku.

Mladý umelec Ľubomír Baláž v Krakove ukázal, že nie je len talentovaným sochárom, ale aj maliarom. Prezentuje sa akrylovými maľbami predstavujúcimi kolobeh života  a súborom siedmych sadrových plastík s bronzovou patinou.

Jedinou ženskou zástupkyňou bardejovských umelcov je Marta Nováková, ktorá sa prezentovala svojimi obrazmi namaľovanými pestrými akrylovými farbami a suchým pastelom zachytávajúcimi prevažne krásu ženského tela, čo zaujalo hlavne oko mužských návštevníkov a možno aj touto formou ich motivuje k návšteve nášho regiónu bohatého nielen na kultúrne a historické pamiatky, ale aj na krásne múzy.

Kultúrne a historické pamiatky, ale aj prírodné krásy Bardejova a okolia s propagovali svojimi umeleckými fotkami vytlačenými na plátne Peter Čegiň a Marcel Tribus. Mnohí hostia počas vernisáže obdivovali fotky a neveriacky krútili hlavami, že hoci v blízkej Krynici už viackrát boli, netušili, že za kopcom sa ukrýva takéto krásne zrekonštruované historické mesto. A práve to bol hlavný zmysel celého podujatia - aby sme v Krakove ukázali, akých šikovných ľudí a krásne mesto u nás máme. Dúfame, že sme tak ďalšou kvapkou prispeli k propagácii a tým aj k zvýšeniu návštevnosti nášho regiónu turistami. Napokon, už počas prvých dní trvania výstavy sa o výstave dozvedeli vo Varšave, kam si hneď výstavu rezervovali a predstavia od 12.septembra v galérii Poľského inštitútu v historickom centre Varšavy na ulici  Krzywe Koło 12/14a . Pevne veríme, že sa tam stretne s takým úspechom ako v Krakove!

Ing. Marcel Tribus

krakov_2011_1

Foto1: Výstavu slávnostne otvoril zástupca riaditeľa Kráľovského zámku Wawel – pán Jerzy T. Petrus ( druhý zľava)

 

 

 

 

krakov_2011_2

 

Foto2: Štvorica bardejovských umelcov počas vernisáže v Krakove

 

Najblišie udalosti

18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám