Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

21_august_196821. august – deň, kedy si pripomenieme tohto roku už 43. výročie vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy bez Rumunska do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a NDR sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa stiahli až v roku 1991.

Noc, ktorá násilne stíhačkami, tankami, obrnenými transportérmi, húfnicami a guľometmi ukončila tzv. Pražskú jar.  Najdlhšiu jar v našich dejinách, ktorá trvala od začiatku januára až do horúcej augustovej noci.

 

Na invázii, ktorej cieľom bolo potlačiť obrodný proces v Československu, sa zúčastnilo vyše pol milióna vojakov s množstvom zbraní a munície, okrem iného so 6.300 tankami a vyše 800 lietadlami. Bola to najväčšia vojenská operácia v Európe od čias 2. svetovej vojny.

Časť okupantských armád, najmä poľské, maďarské a bulharské vosjká odišli z nášho územia v priebehu niekoľkých týždňov, ale väčšia časť sovietskych vojsk odišla až v polovici 80-tych rokov a niektoré jednotky až po tzv. Nežnej revolúcii. Posledné skupiny sovietskych okupantov odišli až po donútení v roku 1991.

Nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v spoločnosti boli okupáciou zmarené a nastúpila politika normalizácie.


Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov. V súvislosti s pozvaním sovietskych vojsk do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však zatiaľ nebol potrestaný.


Najblišie udalosti

Žiadne udalosti

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám