Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru
Mesto Bardejov

Dátum 18. apríl si každoročne pripomíname ako Medzinárodný deň pamiatok a historických sídel. Náš región sa môže popýšiť veľkým počtom hnuteľných i nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok, ktoré sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Najnovšou národnou kultúrnou pamiatkou v okrese Bardejov je Pavilón Ľudový prameň v Bardejovských Kúpeľoch.

        Pavilón Ľudový prameň v Bardejovských Kúpeľoch je otvorený stĺpový pavilón, ktorý podopiera 6 stĺpov. Jeho výstavba prebiehala v rokoch 1958 až 1959 podľa projektovej dokumentácie vypracovanej Ing. Antonom Vrábelom. Z hľadiska architektonického a výtvarného je táto stavba výrazovým prejavom socialistického realizmu.

        Dominantou pavilónu je sgrafitová stena, ktorá sa nachádza nad prameňmi a je na nej znázornená kráčajúca postava mladej ženy v kroji obklopenej dvoma tiahnucimi sa rastlinami s vtákmi. Autorom tohto sgrafita je akademický maliar Michal Jakubčic.

        Pavilón Ľudový prameň je vlastníctvom a.s. Bardejovské Kúpele a nachádza pri východnom vstupe do kúpeľného parku.  Je vo vyhovujúcom stavebno-technickom stave, pričom sa zachovali všetky jeho pôvodné architektonické prvky.    

        Základným bohatstvom a hlavným liečebným prostriedkom kúpeľov je však prírodná minerálna voda. Vo vnútornom areáli kúpeľov sa nachádza osem využívaných prameňov, avšak prístupným verejnosti je len Pavilón Ľudový prameň s minerálnou vodou Hlavného a Lekárskeho prameňa.

       Hlavný prameňmá kyslú povahu, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách a žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy, pri poruchách a tvorbe krvi. Naopak Lekársky prameňje alkalickej povahy. Je vysoko mineralizovaný. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy.

© 2015 Mesto Bardejov - Svetové dedičstvo UNESCO

webdesign Webdesign, tvorba web stránok

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám